středa 12. února 2014

How to build a preschool according to feng shui principles


Feng shui is a traditional Chinese art which deals with the relationship of man and his environment. It is based on the perception of the environment and its transformation towards the natural flow of energy. It is applicable to all kinds of environemt and a nursery can definitely be one of them.

Creation of harmonious space according to the principles of feng shui (literally "wind and water") requires a sensitivity to the whole and at the same time a great eye for detail and particulars. The key element is to be present in a given space, to physically dwell in it and observe. How do the children behave? Where they go slowly and where they tend to run? Are there places in the area which the children avoid or which prevent them from moving freely? Just watch and see. Another key factor in your observation should be the realization of the source and flow of energy. Where does the energy comes from? In NestLingue the source of energy, the imaginary energetic river, comes from the light of the Sun traveling across the sky and entering the huge windows in the class (on Southeast side). Additional gates of energy in the room are the doors. All this must be taken into account when you think about what role this or that area of the room plays in the overall energy exchange.

Energy behaves like water. It flows into the room from its source, passes through it and flows away from it. When you realize where does the "energy river " of the room flows, how it flows, where does it stop or where is it running at high speed, you can proceed to act. The goal of feng shui is the flow. Energy should not rush fast into the room and quickly fly away from it again. Nor does it have to create "dead river arms" of stagnant chi. Energy, like water, loves to meander and twist. It loves to divide and unite again.

I realized, for example, the window sill, through which the light and energy enters into Primary class was full of discarded things, tools, boxes, papers etc. Furthermore, the energy passed through the aquarium, which was often clogged and its back wall was covered with a ragged and worn piece of paper with a picture of underwater plants. The energy entered the class and travelled straight and fast into the center of the room to the ellipse, which is not only the central point of the room but also the centrum for the Montessori learning program as well. The impact of this setup was quite evident in the behavior of children, especially boys, who often displayed feelings of restlessness.

It was necessary to clean the window sill, ensuring good water filtration in the aquarium, and we also got rid of the glued paper. I changed the layout of the tables and shelves with Montessori tools so that the incoming energy flow slowed down and spread from the middle of the room to all its corners and kept flowing through these areas whilst it still continually headed towards the energetic center of the room – the ellipse. This way, the ellipse is provided with cultivated, rich energy which passes through the whole class and has the right properties and potency. It was also necessary to realize where the energy from ellipse flows further on and at what point it ends and flows away from the room.

Every object and every bit of space plays an important role in the overall settings. Proceed from large to small and from easy to fine and subtle things. Considering the complexity of the topic I cannot truly mention all that is important here that I take into consideration like the consistence and placement of colors, shapes or logical sequence of the functional part of classes, the pedagogical elements and nursery area as a whole.

I rebuilt the Toddler class according the same principles as well. And a lot of other changes preceeded this change in both classes. I decorated the hallway which changed into a gallery of photos of our children. We completely rebuilt and changed the office of teachers and also a room for preparation of food for children, the bedroom and last but not least also the office of the Head of school. These changes had significant direct and also indirect effect not only on the children but also on the staff and parents of the children.

One thing is to perceive the space and relationships, and make efforts to achieve harmony. The other thing is to keep the space harmonious and maintain its order. It requires to be constantly tuned and present, to perceive the passage of time with the connection to transformations of space and relationships that take place in it and to reflect it. The best and the most accurate mirror as to a level of harmony and quality of feng shui are the feelings and behavior of the children. They always perfectly show you when and where your awareness works properly and where you need to look into things again and make the neccessary adjustmens.

Children on the Ellipse in Primary I. class.


Afternoon school in accordance with feng shui principles.


Primary I. classroom.


Primary I. class on Halloween day.


Toddler Class in accordance with feng shui principles.




pondělí 27. ledna 2014

Jak se dělá feng šuej ve školce


Feng šuej je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru. Jeho základem je vnímání harmonie prostoru a jeho proměna směřující k přirozenému plynutí energie. Takovým prostorem může být i školka.

Tvorba prostřední dle principů feng šuej (doslova „voda a vítr“) vyžaduje velkou vnímavost pro celek a současně velký cit pro detail a jednotlivost. Základem je být přítomen v daném prostoru, fyzicky v něm přebývat a pozorovat. Jak se chovají děti? Kudy chodí a kde mají tendenci běhat? Jsou v prostoru místa, kterým se vyhýbají nebo která jim brání v pohybu? Díváte se a vidíte. Klíčovým faktorem vašeho pozorování je uvědomění si zdroje a plynutí energie. Odkud se do prostoru vlévá? V objektu je zdrojem energie, jakousi pomyslnou energetickou řekou, světlo Slunce putujícího po obloze a vstupující ohromnými okny do třídy. Dalšími branami energie v prostoru, kromě oken, jsou dveře. To vše je nutné vzít v potaz a uvědomit si, jakou roli ta která část místnosti hraje v celkové energetické výměně.

Energie se chová jako voda. Vtéká do místnosti, prochází jí a odtéká z ní. Když si uvědomíte, kde se v místnosti nachází její „energetická řeka“, jak jí protéká, kde se zastavuje nebo naopak, kde se řítí velkou rychlostí, můžete přistoupit k činu. Cílem feng šuej je plynutí. Energie nemá rychle vletět do místnosti a rychle z ní zase odletět. Nemá však ani vytvářet „mrtvá říční ramena“ stagnující čchi. Energie, tak jako voda, miluje meandry, zákruty. Ráda se rozděluje a zase spojuje. Tomu je třeba věnovat pozornost.

Uvědomil jsem si, například, že parapet okna, kterým do třídy Primary vchází energie, byl plný odložených věcí, pomůcek, krabiček atp. Dále energie procházela akváriem, které se často zanášelo a jehož zadní stěna byla polepena papírem s obrázkem podvodních rostlin. Pronikala do třídy a ničím nebržděna směřovala rovnou do středu místnosti, k elipse, jež je centrálním místem jak místnosti, tak montessori výuky. Vliv této disharmonie byl poměrně dobře patrný v chování dětí, zejména chlapců, kteří častěji projevovali neklid.

Bylo třeba vyklidit parapet okna, zajistit dobré filtrování vody v akváriu, ze kterého také zmizel nalepený papír. Změnil jsem uspořádání stolů tak, aby přicházející energie zpomalila svůj tok a dostala se ze středu místnosti do všech jejích koutů a aby v těchto koutech zároveň dále plynula směrem k centru místnosti. Tímto způsobem se k elipse v současné době přivádí kultivovaná, plná energie, která prošla celou třídou a má ten správný náboj. Bylo také nutné uvědomit si, kam z elipsy energie odtéká a ve kterém bodě končí - kam se vlévá. Každý předmět a každý kousek prostoru hraje důležitou roli v celkovém nastavení. Postupuje se od věcí velkých k malým, od hrubých k jemným. Vzhledem k obsáhlosti tématu zde už nezmiňuji důležitost souladu barev, tvarů nebo logické funkční návaznosti jednotlivých částí tříd, pedagogických prvků a prostor školky jako celek.

Dle stejných principů byla přestavěna i jesličková třída. Tomu všemu navíc předcházely změny v ostatních prostorách školky, na chodbě, v kanceláři učitelů, v přípravně jídla, v ložnici pro děti i v kanceláři vedení školky. Provedené změny měly zásadní přímý i nepřímý efekt nejen na děti, ale i na zaměstnance a také rodiče dětí.

Jedna věc je vnímat prostor a vztahy a vyvinout úsilí k dosažení jejich harmonie. Tou druhou věcí je harmonický prostor a jeho řád udržovat. Vyžaduje to být stále naladěn a přítomen, vnímat plynutí a proměny prostoru a vztahů, které se v něm odehrávají. A reflektovat je. Nejlepším a nejdokonalejším zrcadlem míry harmonie a kvality feng šuej, jsou pocity a chování dětí. Ty vždy dokonale ukáží, čemu jste věnovali pozornost správně a kde je jí naopak znovu zapotřebí.


Jesličková třída podle feng šuej, před uspořádáním pomůcek.



Jeden z pohledů na školkovou Primary třídu po přestavbě dle principů feng šuej.



Primary třída - pohled od elispy po směru toku energie.



Třída odpolední družiny připravená dle principů feng šuej



Děti na elipse v Primary třídě postavené dle feng šuej a AMI principů.