pondělí 26. října 2009

Kouzlo aneb o nejslabším článku řetězu


Svět je plný protikladů a paradoxů. Moji klienti se mě občas ptají: mám udělat to nebo tamto? Mám tady přidat nebo ubrat? Mám těm lidem dát víc nebo míň, popohnat je nebo jim dát čas? Vzpomínám si, jak Dan Millman, autor knihy Cesta pokojného bojovníka, vyprávěl, že od mala sbírá citáty a že byl překvapen jak si běžná moudra a různá rčení odporují – jak jsme neustále v zajetí duality a paradoxu. Uvedu příklad. Říká se: „méně je někdy více“, ale Eddie Vedder zpívá ve své písni Society: "but if less is more, how you keepin' score?" a zrovna včera, v Československé superstar zaznělo: „Lepší je dát tam toho víc, pak jde vždy ubrat.“ Nebo určitě znáte následující: „Vrána k vráně sedá“ – ale také se říká: „Protiklady se přitahují.“. To vše člověka uvádí ve zmatek. Tak jako to je? Potřebujeme najít nějaký pevný, obecně platný bod, neměnný přírodní zákon, ze kterého není výjimka – např. fakt, že řetěz (celek) je tak silný, jako jeho nejslabší článek. To je univerzální pravda.

V kolektivních sportech například stačí, aby 20% mužstva nehrálo naplno, a tento fakt samotný téměř vylučuje možnost zvítězit! Ve velkém fotbalu, kde hraje 11 hráčů to znamená, že se na hru nesoustředí nebo neodevzdávají své maximum dva, v malém fotbalu stačí, když přestane hrát jeden jediný! Jak je to v pracovních týmech? Je to stejné. Představte si bitvu: přehled o celém dění mají generálové na kopci, ale pěšáci se spoléhají na různé zprávy a fámy, které se k nim dostávají na bojiště. I proto je možné, aby hrstka statečných, odhodlaných a jako jeden muž bojujících lidí přemohla velikou přesilu, která postrádá pevné velení. Jakmile totiž taková hrstka bojovníků prorazí linii a obrátí určitou část protivníků na útěk, efekt působí jako lavina. A jako pěšák nevíte, co se děje – vidíte, že se utíká. A pokud nejste odhodlaný lídr, který by semknul prchající bojovníky zpět do šiku, tak tam nezůstanete stát, ale utečete s ostatními. A tak přesto, že máte přesilu, a za normálních okolností byste nemohli prohrát, bitva je ztracena.

K průlomu v bitvě, k rozptýlení vlastního strachu a dosažení vítězství, se často používá např. zpěv nebo jiný mocný rituál. Vzpomenete si určitě na Husity, možná i na Maorské válečníky, jejichž odkaz dnes v rugby představují novozélandští Allblacks, když provádějí Haku. Víte, co dělají fotbaloví kouzelníci a mistři světa z Brazílie, když jedou na zápas? Ano, muzicírují a zpívají v autobuse i v šatně. A aby byl rituál úplný, tak se těsně před vstupem na hřiště vezmou všichni kolem ramen a společně se pomodlí. Jeden rituál zpečetí druhým.

Zákon nejslabšího článku řetězu však neplatí jen u týmů a skupin, stejně tak působí u jednotlivců. Dám příklad z tenisu (nebo si to převeďte na golf či jiný sport, chcete-li); Co je např. slabým článkem vašeho servisu? Nadhoz, pozice nohou, dech, technika úderu, držení rakety, nedostatečná síla či pružnost v nohou, ruce, nebo rotace těla? Nevíte? Zahrajte podání. A vnímejte. Brněla vás ruka? Možná, že míček netrefil střed rakety! Možná se vám pootočila v ruce! Kde skončila vaše raketa po podání a v jaké poloze se po odehrání míčku nachází tělo? V náklonu dopředu, do strany nebo do zadu? Nebo stojíte rovně?

Nejde jen o bitvu, tenisové podání nebo o fotbalový zápas. Jde o život, o podnikání, o úspěch, o rodinu a vztahy, ale také o zdraví a psychickou pohodu. V koučování se věnujeme slabým článkům řetězu – ať už se objeví kdekoliv. Jde o jejich rozpoznání a přijetí – jednoduše o uvědomění si: ano, tady je slabý článek. Tím, že mu věnujete pozitivní pozornost, začíná jeho posílení. Pokud mu ovšem začnete věnovat negativní pozornost (budete ho chtít odstranit, vyjadřovat svou nespokojenost s jeho stavem, trápit se jím, stěžovat si nebo nadávat), pak jej, a tím i sebe, ještě víc oslabíte.

Na tomto místě přichází zásadní otázka, kterou jste si už možná v duchu položili: „Je možné se toho článku jednoduše zbavit?“

A já odpovím ano, ale pouze za určitých podmínek. Nicméně takové podmínky se vytváří právě zmiňovanou pozitivní pozorností. Říkám tomu soukromě „kouzlo“. A obzvlášť dobře funguje jedné z mých klientek. Krásně jí slouží a je to nádhera pozorovat a číst, když její zpráva začíná slovy: "Tomu bys něvěřil, ...". Slabými články byli v jednom případě někteří její spolupracovníci a členové týmu. Když si to uvědomila a věnovala jim pozitivní pozornost, tak jí ti lidé zmizeli ze života. Sami dali výpověď, odešli!

Uvědomění, doplněné o soucitnou a pozitivní pozornost, vede ke změně, jejímž výsledkem je buď obnova a posílení nejslabšího článku, nebo jeho odstranění ve správný čas a správnou chvíli.


Martin Wilczek - koučink a koučování.

Žádné komentáře:

Okomentovat